top of page
Tehnikas noma saules parka izveidei

SAULES PANEĻI - KĀ PAŠAM RAŽOT ENERĢIJU

Updated: Jan 19

Saules paneļu uzstādīšanas pieprasījums turpina augt. Kā galvenos iemeslus var minēt vēlmi dzīvot dabai draudzīgāk, izmantojot zaļu elektroenerģiju, kā arī augošās elektrības cenas liek meklēt alternatīvus veidus kā būt neatkarīgam no pakalpojuma sniedzējiem.Saules paneļi uz privātmājas jumta


SAULES PANEĻI LATVIJAS LAIKAPSTĀKĻOS


Mākoņaini laikapstākļi

Ir sabiedrības daļa, kas apšauba, vai saules paneļi mūsu platuma grādos maz ir efektīvi. Varam droši teikt, ka ir. Saules paneļi darbojas arī mākoņainās un nokrišņiem bagātās dienās. Lai salīdzinātu enerģijas iegūšanu ar, piemēram, saulaino Itāliju, tad tur paneļu efektivitāte ir vidēji 1100 kWh uz kilovatu gadā, bet Baltijas valstīs tas ir aptuveni 900-1000 kWh uz kW gadā. Varam būt droši, ka saules paneļu izmantošana Latvijā ir efektīva un ekonomiski izdevīga.
IZVĒRTĒ SAVU ELEKTROENERĢIJAS PATĒRIŅU

Pirms saules paneļu uzstādīšanas, ir jāizvērtē elektroenerģijas patēriņš gan gada griezumā, gan katrā stundā. Šos datus var iegūt, piemēram, pakalpojuma sniedzēja mājaslapā, ja tajā ir izveidots savs konts. Šo datu analīze ir nepieciešama, lai izvēlētos piemērotu saules paneļu jaudu. 1 kW saules paneļa vasarā saražo 130-140 kWh mēnesī, bet ziemā 5-25 kWh mēnesī. Attiecīgi, uzstādot mazākas jaudas iekārtas, atpelnīšanas periods būs īsāks, bet ekonomiskais ieguvums mazāks. Uzstādot lielākas jaudas iekārtu, atpelnīšanas periods būs garāks, bet lielāks ekonomiskais ieguvums.
MIKROĢENERATORA INVERTORS


Mikroģeneratora invertors

Saules paneļi parasti tiek uzstādīti uz ēkas jumta, bet iekštelpās tiek uzstādīts strāvas pārveidotājs - invertors, kas saražoto līdzstrāvu pārvērš enerģijas formā. Ir svarīgi iepazīties ar sadales sistēmas operatora publiskoto sarakstu ar kvalitātes prasībām atzītu mikroģeneratora inventoriem. Izvēloties neatbilstošu inventoru, var nākties zaudēt papildus laiku, darbu un izdevumus.
NETO NODOŠANAS SISTĒMA

Kad mikroģenerators ir pieslēgts publiskajam elektrotīklam, tad gadījumos, kad ir saražota vairāk enerģija, kā nepieciešams pašpatēriņam, tad elektrotīkls pārpalikumu patur pie sevis un nodot atpakaļ mājsaimniecībā, kad tas ir nepieciešams, piemēram, naktī, kad saules paneļi neražo enerģiju. Ja mēneša periodā tīklā ir nodots vairāk kWh, kā var patērēt, tad uzkrāto elektroenerģiju ieskaita nākamā mēneša norēķinu periodā. Šī nodotā enerģija ir jāizmanto viena gada laikā periodā no 1.aprīļa līdz nākamā gada 31.martam, pēc tam šis uzkrājums tiek dzēsts. Lai saules paneļi ātrāk atmaksātos, ir nepieciešams saražoto elektrību pēc iespējas vairāk izmantot pašpatēriņam. Ne vienmēr tas ir iespējams, tādēļ neto nodošanas sistēma ir izdevīgs veids, kā izmantot pārpalikuši enerģiju.


Comments


bottom of page